Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

25 Kasım 2017
Cumartesi
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:1200
Editör Sayısı:2

Türkiyede Ticaret özellikleri

Sayfayı Yazdır
Sayfayı Yazdır
Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 TÜRKİYE’DE TİCARET


Kazanç elde etmek amacıyla mal ve hizmetlerin alıp-satma işlerine ticaret adı verilir. Ticaret ile uğraşan kimselere ise tüccar adı verilmektedir. Ticaret faaliyeti bir malın üretimi , tanıtımı , ambalajlanması , dağıtımı ve ulaştırılması gibi süreçleri de içine almaktadır.

Ticaret iki gruba ayrılmaktadır

1. İç Ticaret :
Ticaret iç tüketim merkezlerinde ( yurt içinde ) yapılıyorsa buna iç ticaret adı verilir. Ülkemizde iç ticaret oldukça canlıdır. Bunu sağlayan belli başlı etkenler şunlardır :

a) Nüfusun kalabalık olması ve hızla artmas

b) Ülke farklı iklim görülmesine bağlı olarak bölgeler arasında yetişen tarım ürünlerinin farklılık göstermesi

c) Ürünlerin hasat zamanlarının bölgeler arasında farklılık göstermesi

d) Ulaştırma hizmetlerinin gelişmiş olması

İç ticaretteki hareketlilik genelde kırsal kesimlerden şehirlere doğru tarım ürünleri ve sanayi hammaddeleri , şehirlerden kırsal kesimlere doğru ise sanayi ürünleri şeklinde gerçekleşmektedir.

İç ticaret hacmini belirleyen birinci etken nüfus miktarıdır. Nüfusun fazla olması doğal olarak tüketiminde fazla olmasına yol açmaktadır. Bu nedenle nüfusu kalabalık olan il ve ilçelerde ticari faaliyetler yaygındır. Örneğin İstanbul , Ankara , İzmir , Bursa , Konya Gaziantep ........ gibi kentlerde ticari hayat çok canlıdır.

Türkiye’de iç ticaretin canlı olmasını sağlayan ürünler ve ekonomik faaliyetler şu başlıklar altında toplanabilir .

a) tarım ürünleri

b) madenler

c) hayvansal ürünler

d) orman ürünleri

e) sanayi ürünleri

f) turizm faaliyetleri

2. Dış ticaret :

Ülkeler arasında yapılan mal ve hizmet alım satım işleridir. İthalat ve ihracat şeklinde olmaktadır. İhracat ; bir ülkenin başka bir ülkeye mal ve hizmet satması şeklinde , İthalat ise başka bir ülkeden mal ve hizmet alması şeklinde olmaktadır.

Ülkelerde üretilen tarım ürünlerinin, çıkarılan madenlerin ve üretilen sanayi ürünlerinin farklılık göstermesi dış ticaretin canlı olmasında önemli bir etkendir. Bir ülkenin aldıkları mallar , sattıkları maldan fazla olursa o ülkede dış ticaret açık verir. Bu tür ülkeler gelişmemiş ülkelerdir. Kalkınmış ülkelerde ise dış ticaret fazlalığı vardır. Ülkemizde dış ticaret açığı vardır.

Ülkelerin ekonomik gelişme seviyelerinin farklı olması dış ticaret hacmini belirlemektedir. Örneğin Orta Doğu ülkelerinde petrol fazladır ancak sanayi gelişmemiştir. Buna karşılık Avrupa ülkelerinde ise sanayi gelişmiş ancak petrol yeterli değildir. Ülkelerin ihracat ürünleri ve ithalat ürünlerine bakarak o ülkenin gelişmişlik düzeyi hakkında bir fikir sahibi olabiliriz. Örneğin bir ülke yurt dışına sanayi ürünü satıyor karşılığında tarım ürünleri ve hammadde alıyorsa sanayi bakımından gelişmiştir.

Türkiye’nin ithal ettiği belli başlı ürünler üç gurupta toplanabilir ; Yatırım maddeleri – tüketim maddeleri – hammaddeler . Ham petrol, makine, motor ve yedek parçaları , motorlu taşıtlar , demir-çelik ürünleri , ilaç , boya , kimyasal maddeler ve yapay gübre en çok satın aldığımız mallardır.

İhraç ettiğimiz ürünler arasında sanayi ürünlerinin payı yıldan yıla artış göstermektedir.Ancak yine de tarım ürünlerinin önemli bir payı vardır. Tarım ürünleri arasında bitkisel ürünler , canlı hayvan ve hayvan ürünleri , su ürünleri , orman ürünleri yer alır. Pamuk , zeytin , üzüm , incir , tütün , ve turunçgiller en çok satılan tarım ürünlerimizdir. Madenlerden en fazla sattığımız Krom cevheri , bor bileşikleri , cıva , manganez ve tuz. Yer almaktadır. Sanayi ürünleri arasında tarıma dayalı sanayi ürünleri ağırlıktadır. Çeşitli dokuma ürünleri şeker , alkollü içkiler un ve unlu besin maddeleri , çimento kimyasal ürünler, lastik , plastik ürünler , deri ve kösele ürünler yer almaktadır.

Transit Ticaret : Komşu ülkelerin limanlarımız , hava alanlarımız ve karayollarımız üzerinden geçerek birbirleriyle yapmış oldukları ticari faaliyetlerdir. Transit ticarette en önemli limanlarımız İstanbul , İzmir , Mersin ve Trabzon limanları ilk sıra yer alır. En önemli karayolu ise E-5 karayoludur


Sayfayı Yazdır
Sayfayı YazdırCoğrafya>>Lise 4 Coğrafya 12
24.05.2014 07:06
1247 Okunma

Telif Hakkı & Sorumluluk

Sorudershanesi.com ailesi olarak, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ziyaretçilerin yaptıkları hiç bir paylaşımdan sitemiz sorumlu değildir. Sorudershanesi.com hakkında yapılacak tüm itiraz veya şikayetlerinizi iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.