Anasayfa
AnasayfaİletişimHakkımızda

Site İçi Arama

İstatistik

Merhaba,  

25 Kasım 2017
Cumartesi
İyi Öğleler

Toplam Konu Sayısı:1200
Editör Sayısı:2

Ulaşımın Tarihsel Gelişimi Ve önemi

Sayfayı Yazdır
Sayfayı Yazdır
Bir yada iki kelime olarak arama yapın.

 ULAŞIMIN TARİHSEL GELİŞİMİ VE ÖNEMİ


İnsanların veya üretilen mal ve hizmetlerin bir yerden başka bir yere taşınmasına ulaşım veya ulaştırma denir. Bir ülkede ulaşım yollarının sıklığı, uzunluğu, niteliği, taşıtların çokluğu o ülkenin ekonomik gelişmişliğini ortaya koyar. Ülkemizde 1950′den sonra ulaşım yollarının sıklaşması ve ulaşım araçlarının yaygınlaşmasıyla sanayi ve ticarette büyük gelişmeler meydana gelmiştir.


Ulaşım Nedir : İnsanların ürettikleri çeşitli ham ve işlenmiş maddelerin, haberlerin bir yerden başka bir yere nakledilmesine ulaşım veya ulaştırmadenilmektedir
Kalkınmanın gerçekleşmesinde en önemli etken ulaşım sistemlerinin geliştirilmesidir. Ulaşım günümüzde, sadece malların bir yerden bir yere taşınması değil, bilginin, paranın ve çeşitli hizmetlerinde taşınmasını kapsayacak şekilde genişlemiştir. Ulaşım faaliyetleri şehirsel gelişim açısından büyük önem taşır herhangi bir şehrin kapladığı alanın, çoğu zaman 1/3 -1/4 arasındaki miktarını cadde, sokak yani yollar meydana getirir.


Ulaşım coğrafyası konusundaki ilk çalışmalar;
*1895 yılında ‘’Kara Ulaşımında Taşıt Araçları’’ ve ‘’1897 yılında ‘’Ulaşım Coğrafyasının Bugünkü Durumu’’adlı makaleleriyle Hettner, Ulaşım coğrafyasını ekonomik coğrafyadan ayrı bir disiplin olarak ele almıştır.


*1952 yılında yayınlanan ‘’Allgemeine Geographie Des Menschen’’adlı eserinin 3.cildini Verkehrsgeographie (Ulaşım Coğrafyası) oluşturmaktadır.
*Fransız, De la Blache tarafından 1922 yılında yayınlanan "Beşeri Coğrafyanın İlkeleri" adlı eserinin (üç bölüm) son bölümünü bu konuya ayırmıştır.
* Gustav Fochler Hauke'nin eseri, ulaşım coğraf¬isinin yapı, yöntem ve çeşitli hususlarla olan ilişkisini açık bir şekil¬le ortaya koymaktadır.
* Fransız coğrafyacısı Capot Rey'in (1946) eseri daha genel özellikleriyle ulaşımı ele almıştır.
* Lartilleux'nün Fransız Demiryolları. (1947)
* Mckilliam'ın Dünya Karayolları (1938)
* Van Zandt'ın Dünya Havayolları (1944)
* Fransız coğrafyacısı Clozier'in (1940) Paris'in bir garı üze¬rine yaptığı çalışma.
* Hurst ‘Ulaşım coğrafyası’ (1974)
* White ve Senior ‘Ulaşım coğrafyası’ (1983)
* Owen ‘’Ulaşım ve Dünya’da Kalkınma’’ (1987)
* Hoyle ‘’Afrika’da Kalkınma ve Ulaşım’’ (1995)
* Hanson ‘’Şehir Ulaşımının Coğrafyası’’ (1996)


Sayfayı Yazdır
Sayfayı YazdırCoğrafya>>Lise 4 Coğrafya 12
24.05.2014 06:09
1575 Okunma

Telif Hakkı & Sorumluluk

Sorudershanesi.com ailesi olarak, 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre tüm ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Ziyaretçilerin yaptıkları hiç bir paylaşımdan sitemiz sorumlu değildir. Sorudershanesi.com hakkında yapılacak tüm itiraz veya şikayetlerinizi iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.